Propolis zastosowanie i właściwości lecznicze

Zastosowanie i właściwości lecznicze propolisu

Co to jest propolis?

Propolis to produkt od pszczół miodnych znany od wieków ze swoich biologicznych i farmakologicznych właściwości. Jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej, a także ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwzapalne i znieczulające, w medycynie komplementarnej. Propolis stał się przedmiotem wielu badań opracowywanych i przeprowadzanych na całym świecie w celu analizy jego składu chemicznego, a także właściwości leczniczych.

Właściwości lecznice propolisu 

 • antyoksydacyjne, dzięki czemu działa przeciwnowotworowo;
 • zabezpieczające naczynia krwionośne przed wytworzeniem się zakrzepów;
 • łagodzące w chorobach skóry;
 • hepatoprotekcyjne szczególnie wpływa na poprawę w trakcie wczesnego stadium wirusowego zapalenia wątroby;
 • antyreumatyczne;
 • stymulujące krążenie krwi;
 • hamujące stany zapalne gardła, krtani i jamy ustnej;
 • poprawiające witalność przy zmęczeniu i osłabieniu
 • immunostymulujące – zwiększa odporność i funkcje obronne organizmu;

Skąd pochodzi propolis? 

Pochodzenie propolisu budzi kontrowersje od najdawniejszych czasów. Według jednych teorii propolis jest wytwarzany przez pszczoły, według innych jest tylko zbierany przez pszczoły z roślin, a jeszcze inne dowodzą, że jest on produktem zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Badania jednak potwierdzają że propolis jest pochodzenia roślinnego. 

Gdzie można zakupić propolis?

Można go zakupić na naszym sklepie TUTAJ lub w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. Miejscowe postacie obejmują kremy, maści i płyny. Propolis można również przyjmować doustnie i jest dostępny w tabletkach, płynnym ekstrakcie i kapsułkach.

Czy propolis jest bezpieczny?

Nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby określić, czy produkty propolisowe są bezpieczne, ale nie są uważane za obarczone wysokim ryzykiem. Ludzie zazwyczaj spożywają propolis, kiedy jedzą miód. Jeśli jednak masz alergię na miód lub pszczoły, zareagujesz również na produkty zawierające propolis. Propolis może również wywoływać własną reakcję alergiczną, gdy jest używany przez długi czas.

Pszczelarze są jednymi z osób, które są najbardziej narażone na alergię na propolis, ponieważ są tak często w pobliżu tego związku. Typową reakcją alergiczną jest wyprysk skórny. Porozmawiaj z lekarzem przed dodaniem propolisu do planu leczenia, zwłaszcza jeśli masz alergie lub astmę.

Propolis a nowotwory?

Sugeruje się, że propolis odgrywa również rolę w leczeniu niektórych nowotworów. Niektóre działania przeciwnowotworowe substancji obejmują:

 • powstrzymanie namnażania się komórek rakowych
 • zmniejszenie prawdopodobieństwa, że ​​komórki staną się rakowe
 • blokowanie szlaków, które uniemożliwiają komórkom nowotworowym przekazywanie sygnałów do siebie nawzajem

Pewne badanie wykazało że propolis może być terapią uzupełniającą - ale nie jedyną - w leczeniu raka. Inne badanie wykazało, że przyjmowanie chińskiego propolisu może być pomocną terapią uzupełniającą w leczeniu raka piersi ze względu na jego działanie przeciwnowotworowe na komórki raka piersi.